فوت فتیش یکی از انواع انحرافات جنسی است که فرد علاقه‌ زیادی به پا و متعلقات آن مانند جوراب و کفش دارد تا جایی که حتی بدون حضور آن‌ها و تنها با تصور دچار برانگیختگی جنسی می‌شود. در واقع افراد با این اختلال در روابط جنسی به جای تمرکز روی نواحی جنسی، به شکل بیمارگون و غیرعادی به پا و متعلقات آن توجه می‌کنند. علل فوت فتیش می‌تواند ریشه در کودکی داشته باشد و در صورتی که زندگی فرد و زناشویی را با مشکل مواجه کند هرچه سریع‌تر باید درمان صورت گیرد. همچنین علاوه بر پیامدهای روانی و خانوادگی این موضوع می‌تواند فرد را در مسائل بهداشتی نیز دچار مشکل کند. در ادامه به بررسی هر آنچه که باید درباره فوت فتیش بدانید خواهیم پرداخت.

 

فوت فتیش چیست؟

فتیش (Fetish) در زبان پرتغالی به معنای علاقه و جاذبه‌ وسواس‌گونه است تا حدی که فرد به موضوع مورد علاقه تا حد پرستش آن جذب می‌شود. کسی که نسبت به موضوعی فتیش دارد الزاما به این معنی نیست که دارای اختلال عجیب و غریبی است، صرفا علایق او با بقیه متفاوت است اما اگر این علاقه فراتر از حالت عادی باشد مشکل‌ساز می‌شود. گاه در بعضی افراد برخی اعضای غیرجنسی یا اشیای شریک مقابل مانند پا لذت جنسی ایجاد می‌کند.

فوت فتیش یکی از انواع فتیش است که فرد علاقه‌ مبرمی به پا و متعلقات آن مانند جوراب و کفش دارد تا جایی که حتی بدون حضور آن‌ها دچار برانگیختگی جنسی خواهد شد. اغلب این علاقه از دوران کودکی و بدون داشتن میل جنسی شروع می‌شود اما با ورود به نوجوانی شدت می‌یابد. هر چه شدت این فتیش بیشتر شود، علاقه‌ شخص تبدیل به اختلال شده و در تمام ابعاد زندگی وی تاثیر می‌گذارد تا جایی که فعالیت‌های روزمره نیز مختل می‌شود. برای آشنایی بیشتر در زمینه انحرافات جنسی کلیک کنید.

 

فوت فتیش به عنوان یک اختلال روانی

فتیشیسم، دسته‌ای از اختلالات روانی هستند که در آن فرد دارای فتیش با نگاه کردن به شی مورد علاقه یا قسمت مورد علاقه‌اش از بدن، دست به خودارضایی می‌زند و تحریک جنسی خود را از آن می‌جوید. در روابط جنسی، به جای تمرکز روی نواحی جنسی، به شکل بیمارگون و غیرعادی به نواحی غیرجنسی توجه می‌کند. این توجه می‌تواند به صورت دیداری، بوییدن، لمس و لیسیدن باشد. فرد با اختلال فوت فتیش به پای جنس مخالف علاقه‌ وافری دارد. پا، انگشتان پا، قوزک پا، لاک زدن ناخن‌های پا و حتی جوراب و وسایل تزئینی پا برای یک فوت فتیش تحریک‌کننده است. تنها موقعی یک فوت فتیش برچسب اختلال فتیشیسم دریافت می‌کند که در زندگی روزمره‌ او مشکلاتی ایجاد شود.

 

نظريه ها در مورد اختلال فوت فتيش

نظریه های مختلفی در این زمینه وجود دارد که برخی از مهم ترین آن ها به شرح زیر هستند:

1. دیدگاه زیستی

اختلالات نابهنجاري جنسي كه در اينجا اختلال فتيش پا مدنظر مي باشد، تركيبي از تاثيرات از جمله عوامل ژنتيكي و هورومونی را در تعال با تاثيرات شناختي، فرهنگي و موقعيتي در بر مي گيرد.

2. فوت فتیش | ديدگاه هاي روان شناختي

در مدل روانكاوي کلاسیک اشاره مي كند افراد با اختلالات جنسي نتوانسته اند فرايند رشد طبيعي به سمت سازگاري جنسي را طي كنند. تجارب اوليه جنسي كه در نوجواني فرد تجربه مي كند ، شايد موجب ترغيب يا شرطي شدن او شده باشد. نخستين تجربه جنسي مشترك اهميت زيادي دارد. گاهي چند اختلال ممكن است در كنار هم قرار بگيرند و تشخيص افتراقي هر كدام اهميت زيادي دارد. به طور مثال ممكن است اختلال فتيش پا همراه با مازوخيسم ديده شود .

 

علت فوت فتیش چیست؟

طبق جدیدترین تحقیقات، همانند دیگر انحرافات روانی-جنسی هنوز علت قطعی فوت فتیش مشخص نیست. اما محققین معتقدند که این موضوع ریشه در کودکی افراد دارای فوت فتیش داشته است.

لمس بیش از حد کودک با پا

بسیاری والدین یا اطرافیان کودک، با پای خود کودک را لمس کرده یا با او بازی می‌کنند. این مورد می‌تواند عاملی برای علاقه‌ زیاد کودک به پا شود.

کودک ‌آزاری

در بسیاری فوت فتیش‌ها سابقه‌ تجربه‌ آزار جنسی به صورت تجاوز یا مشاهده‌ رابطه‌ جنسی یا لذت‌جویی جنسی از طریق پا وجود داشته است.

از دست دادن یکی از عزیزان در دوره‌ای از زندگی

در برخی فوت فتیش‌ها دیده شده است که با از دست دادن یکی از عزیزان چه به دلیل مرگ چه به دلیل دوری با یک یا چند وسیله‌ فرد شروع به لذت‌جویی می‌کند تا غم از دست دادن او را از یاد ببرد. در فوت ‌فتیش‌ها این وسایل مربوط به پای شخص موردنظر یا عکس از پای او است.

جنبه‌ تحقیر

یکی از نظریات روانشناسی معتقد است که پا به دلیل آنکه پایین‌ترین عضو بدن می‌باشد، یکی از اعضای تحقیر به‌شمار می‌رود. از این‌رو، افراد دارای فوت فتیش با تحقیر شدن از جانب شریک جنسی خود می‌خواهند به لذت برسند. آن‌ها دوست دارند که پای فرد رویشان قرار بگیرد تا احساس اختلاف قدرت را به آن‌ها القا کند.

جنبه سلطه

عموما یک فوت فتیش تمایل دارد کاری کند تا تحت سلطه‌ جنس مخالف خود در رابطه باشد. این مورد، در پوزیشن‌های تحقیرآمیزی که در رابطه جنسی انتخاب می‌کند کاملا مشهود است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فتیشیسم کلیک کنید.

 

پیامدهای فوت فتیش

فوت فتیش پیامدهای متعددی دارد که برخی از آن ها به شرح زیر هستند:

مشکلات بهداشت جسمی

پا یکی از اعضای بدن است که همیشه در فضای گرم و مرطوب کفش و جوراب قرار دارد. همین مسئله سبب می‌شود وقتی یک فوت فتیش به لذت‌جویی مداوم از طریق لمس پا می‌پردازد، دچار انواع بیماری‌های عفونی شود.

عدم برقراری رابطه جنسی سالم

در صورتی که فوت فتیش درمان نشود، فرد هیچ‌گاه نمی‌تواند یک رابطه جنسی سالم و از طریق اعضای جنسی برقرار کند چراکه تنها از طریق پا به ارگاسم می‌رسد.

پدیده‌ میسترس و اسلیو

در صورتی که فوت فتیش در فرد درمان نشود و شدت یابد، ممکن است پدیده میسترس و اسلیو رخ ‌دهد. میسترس (mistress) به معنای ارباب و اسلیو (slave) به معنای برده است. در رابطه‌ جنسی که یک طرف فوت فتیش است، شخصی که پای او پرستیده می‌شود میسترس و طرف دیگر که پا را می‌پرستد، اسلیو نامیده می‌شود. این تمایلات تاحدی زیاد می‌شود که فرد برده خواهان کتک‌خوردن از ارباب است و از این شکنجه لذت می‌برد. ارباب هم از شکنجه دادن لذت می‌برد. باز هم اگر این شکل از رابطه شدت یابد، فرد برده دچار اختلال مازوخیسم و ارباب دچار اختلال سادیسم خواهد شد. برای آگاهی بیش تر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

 

چگونه با فرد داراي اختلال فوت فتيش برخورد كنيم؟

اگر شريك جنسي شما تمايلش را عنوان كرد در وهله ي اول او را قضاوت نكنيد و خودتان را جاي او قرار دهيد و بدون سوگيري سعي كنيد او را درك كنيد. از او بخواهيد بيش تر در مورد این تمايلش صحبت كند ؛ شايد تنها يك تمايل ساده باشد و بتوان با راهكار هايي هم شما و هم طرف مقابل تان لذت كافي را ببريد اما اگر محوريت رابطه ي جنسي متمركز بر پا باشد و اختلال فتيش پا مطرح شود، در این شرایط باید خودتان و مرزها و اخلاقیات خود را بررسي كنيد. شما هم در اين رابطه سهمي داريد و تنها برآورد كننده نياز فرد مقابل نيستيد؛ پس درست تصميم بگيريد. امروزه مراجعه به سكس تراپ و مطرح كردن دغدغه هاي ذهني به يك تراپيست با مهارت كافي بسيار كمك كننده است.

 

راهکارهای درمانی فوت فتیش

همان‌طور که گفته شد تمامی فتیش‌ها که فوت فتیش هم از جمله‌ آن است، تنها زمانی نیاز به درمان دارند که در زندگی روزمره‌ فرد یا زندگی مشترک مشکل ایجاد کند. همچنین به دلیل عمق مشکل یک فتیش، فرایند درمان هم طولانی خواهد بود. رایج‌ترین درمان‌های فتیش شامل موارد روان ‌تحلیل‌گری، شناختی-رفتاری ، دارو درمان و روانشناسی خانواده می شوند. برخی دیگر از روش های درمانی به شرح زیر هستند:

1. فوت فتیش | روش انزجاری

در این روش فرد به وسیله محرک واقعی یا خیالی تحریک می‌شود و در زمان لذت جنسی به او شوک الکتریکی وارد می‌ شود تا از این روش لذت جویی بیدار شود. (به صورت کلی شیوه هایی از شرطی سازی که در زمان ایجاد لذت محرک منفی را وارد می‌کند و به فرد احساس منفی می‌ دهند بیش ترین استفاده را دارد)

2. روش عادت آموزی

در این روش شیوه های صحیح ارتباط جنسی به فرد آموزش داده می‌ شود و فرد باید به صورت مکرر این شیوه ها را با خود تکرار کند یا صدای ضبط شده خود را گوش دهد تا روش صحیح برایش به صورت عادت در بیاید.

3. فوت فتیش | روش استفاده از دارو

ترکیب دارو درمانی و رفتار درمانی تاثیر بسزایی دارد پس غیر از روش های رفتاری شناختی از داروها هم استفاده خواهد شد.
دارو های ضد افسردگی و اضطراب به عنوان پیش نیاز برای درمان مورد استفاده قرار می‌ گیرند. همان طور که می دانید تستوسترون هورمون ایجاد کننده صفات جنسی است که درمانگر می تواند با تجویز دارو های آنتی آندروژن آن را کاهش دهد و به این صورت تمایل جنسی و تصویرسازی جنسی در مردان را پایین بیاورد.

4. هیپنوتیزم درمانی

در این روش درمانگر فرد را هیپنوتیزم می کند و سپس باور های اساسی و ناخودآگاه فرد را که باعث بروز این اختلال شده است تغییر می دهند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه هیپنوتیزم کلیک کنید.

5. روش گفت و گو

اگر این انحراف جنسی هنوز آنقدر ها شدت نگرفته باش، درمانگر می‌ تواند در خلال صحبت با مراجع و طی جلسات متعدد تمایل جنسی مراجع را تغییر دهد.

 

سخن آخر

همان طور که گفته شد اختلال فوت فتیش می تواند تاثیرات منفی بر روابط جنسی و حتی عاطفی فرد بگذارد. به همین دلیل ضروری است که فرد به دنبال راه درمان باشد. حتی بسیار دیده شده افرادی که از همسر خود فوت فتیش را مشاهده کرده اند، بسیار آشفته شده اند. این افراد هم نیاز دارند که از یک روانشناس کمک بگیرند. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری تان کنند.

 

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

با توجه به افزایش فشار های روانی و استرس های روزمره امروزه بسیاری از افراد نیاز دارند از خدمات روانشناسی استفاده کنند. اما با توجه به به مشکلاتی هم چون کمبود وقت و یا مسائل اقتصادی ممکن است برخی از افراد چشم بر روی این نیاز خود ببندند و از دریافت مشاوره پشیمان شوند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا به صورت تلفنی با متخصصان تماس بگیرید.

در مشاوره تلفنی هزینه کم تری پرداخت می شود و مسائلی هم چون رفت و آمد و معطلی نیز حذف می شود. در مشاوره تلفنی کیفیت جلسات مشاوره به هیچ عنوان پایین نمی آید و می توانید کل فرایند درمان را به صورت تلفنی پیش ببرید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل مسائل و مشکلات یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه اختلالات جنسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *