قرص داپوکستین دارویی از خانواده SSRI ها است که برای درمان زود انزالی تجویز می‌شود. این دارو به دلیل تأثیرات مثبتش ممکن است باعث ایجاد وابستگی، اعتیاد و بیش مصرفی شود. داپوکستین معمولا پیامد‌های مثبتی دارد؛ اما از آن جا که جزء داروهای اعصاب و روان محسوب می‌گردد هرگز نباید سرخود مورد استفاده قرار گیرد. حساسیت در مصرف این داروها در حدی است که حتی ترک و قطع مصرف نیز نباید خودسرانه باشد. بسیاری از افراد بدون در نظر گرفتن عوارض این دارو آن را به دیگران نیز توصیه می‌کنند؛ مصرف خودسرانه ممکن است مشکلات دیگری برای شخص ایجاد کند. در ادامه این مقاله درباره قرص داپوکستین به طور مفصل بحث خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات در زمینه دیگر روش‌های درمان زود انزالی کلیک کنید.

 

داروی داپوکستین و موارد مصرف

قرص داپوکستین Dapoxetine یکی از داروهای خانواده مهارکننده‌های بازجذب سروتونین SSRI می‌باشد. این دارو به طور خاص برای درمان انزال زودرس در بین مردان 18 تا 64 سال استفاده می‌شود. برعکس دیگر SSRI‌ها، قرص داپوکستین تاثیری در بالا بردن خلق و درمان افسردگی ندارد. همچنین برای اختلال نعوظ موثر نیست و صرفا باید کسانی آن را مصرف کنند که تشخیص زود انزالی را دریافت کرده‌اند. برای اطلاع از دیگر قرص های تاخیری کلیک کنید.

 

مکانیسم اثر داروی داپوکستین

مکانیسم عملکرد این دارو مربوط به مهار جذب مجدد سلول های عصبی سروتونینی و تقویت اثرات بعدی سروتونین می باشد. مدار عصبی انزال مرکزی شامل مناطق نخاعی و مغزی است که یک شبکه بسیار به هم پیوسته را تشکیل می دهند. مرکز سمپاتیک و پاراسمپاتیک و نخاعی جسمی تحت تاثیر محرک های دستگاه تناسلی به صورت یکپارچه پردازش می‌شوند. این مراکز در همکاری با هم دیگر عمل می کنند تا رویدادهای فیزیولوژیکی رخ دهد و انزال انجام گیرد.

 

نحوه مصرف داپوکستین

اغلب دوز مصرفی 30 میلی گرم برای شروع تجویز می‌شود. لازم است این دارو را 1 تا 3 ساعت قبل از برقراری رابطه جنسی و با یک لیوان کامل آب، مصرف کنید. از مصرف این قرص، بیش از یک بار در روز بپرهیزید. علاوه بر این داپوکستین نباید به صورت روزانه مصرف شود؛ مصرف هر روزه و بیش از اندازه عوارضی را به همراه دارد به همین دلیل تنها زمانی که قصد فعالیت جنسی دارید از آن استفاده کنید.

 

عوارض جانبی قرص داپوکستین

عوارض داپوکستین معمولا نمی‌تواند جدی باشد اما در صورت مشاهده این علائم و تشدید آن حتما با پزشک در ارتباط باشید. برخی از علائم قرص داپوکستین به شرح زیر هستند:

_بی حالی و سرگیجه

_عصبانیت و خلق تحریک پذیر

_عرق کردن بیش از حد

_گیجی و سردرگمی

_سردرد

_تعریق بیش از حد

_اسهال

_بی خوابی

_کاهش میل جنسی

_تاری دید

_وزوز کردن یا زنگ زدن گوش

_افزایش ضربان قلب یا نامنظم شدن آن

_افزایش فشار خون

_خستگی بیش از حد

_خشکی دهان

 

نکات مهم در مصرف Dapoxetine

برخی از نکات و احتیاط‌هایی که برای مصرف داپوکستین باید در نظر بگیرید شامل موارد زیر است:

1- اثر این دارو در عرض 1 تا 3 ساعت پس از مصرف مشاهده می‌شود. بنابراین در صورت نیاز به مصرف و تجویز توسط پزشک، 1 تا 2 ساعت قبل مصرف کنید و از مصرف بیش از حد برای نتیجه بخشی سریع‌تر پرهیز کنید.

2- اثر این دارو نیز به طور متوسط 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد.

3- بر خلاف دیگر SSRI‌ها، مصرف قرص داپوکستین با الکل امن است اما به دلیل افزایش خطر عوارض جدی مثل خواب آلودگی، سرگیجه، اختلال تفکر و از دست دادن آگاهی از مصرف همزمان پرهیز شود.

4- از نظر اعتیاد به مصرف، مورد جدی گزارش نشده است اما به دلیل ساختار داروهای مهارکننده باز جذب سروتونین و عملکرد بالا، ممکن است فرد برای رسیدن به بازدهی بیشتر، مصرف را بالا ببرد که در این صورت امکان مسمومیت سروتونینی و اوردوز وجود دارد.

5- استفاده این دارو برای زنان در هیچ مرحله ای توصیه نمی‌شود.

6- استفاده برای افراد زیر 18 سال ممنوع است.

7- در صورت داشتن سابقه افسردگی، بیماری صرع یا لخته شدن خون، از این دارو استفاده نکنید.

8- داپوکستین برای درمان اختلالات نعوظ توصیه نمی‌شود. برای کسب اطلاعات در زمینه اختلال نعوظ کلیک کنید.

 

تداخلات دارویی قرص داپوکستین

مکانیسم اثر هر دارو در هر فرد متفاوت است. بنابراین هرگز این دارو را به دیگران توصیه نکرده و طبق توصیه دیگران بدون دستور پزشک استفاده نکنید. برخی از داروهایی که مصرف همزمان داپوکستین با آن‌ها‌ ممنوع است شامل موارد زیر می‌باشند:

_سایر قرص‌های مورد استفاده در درمان زودانزالی مانند تادالافیل و سیلدنافیل (برای کسب اطلاعات در زمینه زود انزالی کلیک کنید.)

_دیگر داروهای خانواده SSRI و مهارکننده‌های بازجذب سروتونین

_دارو‌های خاص برای درمان میگرن و عفونت‌های قارچی مثل فلوکونازول

_مصرف با مهار کننده‌های مونو آمینو اکسیداز ( MAOI )

_داروهای ضد فشار خون مانند وراپامیل، دیلیتازم

_آنتی بیوتیک‌ها مثل اریترومایسین، کلاریترومایسین

_دارو‌های درمان اعتیاد به الکل

_داروهای ضد درد غیر استروئیدی

_داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین

_لیتیوم

_لینزولیز

_تریپتوفان

_ترامادول

_دارو‌های درمان ایدز

موارد ممنوعیت مصرف Dapoxetine

در برخی موارد به دلیل تشدید عوارض جانبی نباید از داروی داپوکستین استفاده کرد و درمان اختلالات جنسی حتما باید با نظر مشاوره جنسی انجام شود. در صورت داشتن مشکلات زیر از مصرف قرص داپوکستین خود داری کنید. برای کسب اطلاعات در زمینه درمان اختلالات جنسی کلیک کنید.
-آلرژی

-نارسایی قلبی

-اختلال ریتم قلب

-اختلال دو قطبی (برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه اختلال دو قطبی کلیک کنید.)

-اختلال در آگاهی

-بیماری کلیوی

-بیماری کبد

 

سایر روش های مقابله با زودانزالی

به طور کلی زمان انزال و ارضا شدن باید تقریبا در حدود  4 ال 8 دقیقه به طول بیانجامد. این مساله می تواند با توجه به دلایل متعددی هم چون استرس، دوری از رابطه جنسی برای مدت نسبتا طولانی و غیره تغییر کند. پس در صورتی که تنها یک بار دچار زودانزالی شده اید نگران نباشید چرا که این مساله حداقل چند بار برای همه افراد در دوره های مختلف زندگی اتفاق می افتد. اما در صورتی که به صورت دائم تکرار می شود یعنی به یک اختلال تبدیل شده و باید راهی برای درمان آن یافت.

دارو درمانی یکی از ورش های درمان زود انزالی است اما به هیچ عنوان بهترین راهکار نیست چرا که دارو ها همواره عوارض و مشکلاتی را با خود به همراه می آورند و راهکار درمانی موقتی هستند. به همین دلیل توصیه می شود که در کنار مصرف داروهایی هم چون داپوکستین از خدمات مشاوره جنسی نیز استفاده نمایید.

 

مشاوره جنسی

درمان مشکلات جنسی مانند زودانزالی در اغلب موارد بدون نیاز به قرص‌ها و داروهای کوتاه اثر و تنها با تکنیک‌ها و آموزش‌های جنسی امکان پذیر می‌شوند. از جمله روش‌های تاخیر در انزال و افزایش طول رابطه جنسی می‌توان به تکنیک مسترز و جانسون اشاره کرد. با استفاده از مشاوره جنسی می‌توانید پیش از هر چیز علت مشکل خود را بیابید و سپس با همکاری شریک جنسی خود، به رفع آن‌ها بپردازید. جهت دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

با توجه به افزایش فشارهای روانی و استرس های روزمره ، امروزه بسیاری از افراد نیاز دارند از خدمات روانشناسی استفاده کنند اما با توجه به به مشکلاتی هم چون کمبود وقت و یا مسائل اقتصادی ممکن است برخی از افراد چشم بر روی این نیاز خود ببندند و از دریافت مشاوره پشیمان شوند . مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا به صورت تلفنی با متخصصان تماس بگیرید.

در مشاوره تلفنی هزینه کم تری پرداخت می شود و مسائلی هم چون رفت و آمد و معطلی نیز حذف می شود. در مشاوره تلفنی کیفیت جلسات مشاوره به هیچ عنوان پایین نمی آید و می توانید کل فرایند درمان را به صورت تلفنی پیش ببرید . متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل مسائل و مشکلات یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

سوالات متداول

_میزان مصرف داپوکستین چه قدر است؟

میزان مصرف این دارو کاملا به تجویز و تشخیص بستگی دارد و مصرف خودسرانه و بی از حد مجاز آن می تواند عوارض جانبی را تشدید کرده و مشکلات بیش تر و جدی تری به وجود بیاورد. مصرف کم تر از میزان لازم نیز تنها عوارض جانبی به همراه خواهد داشت و هیچ گونه اثر بخشی ندارد. پس حتما در این زمینه با پزشک یا دکتر دارو ساز مشورت نمایید.

_آیا مسمومیت در اثر داروی داپوکستین امکان دارد؟

بله مسمومیت و اوردوز در صورت مصرف داپوکستین امکان دارد. این دارو به هیچ عنوان نباید بیش از حد مجاز در 24 ساعت مصرف گردد و در این صورت می تواند باعث بروز علائم اوردوز و مسمویت هم چون تشنج و بیهوشی گردد. در این صورت سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

_مصرف داروی داپوکستین در چه افرادی ممنوع است؟

برخی افراد به دلیل داشتن مشکلات خاص نباید از دارو استفاده کنند. بیماران مبتلا به مشکلات قلبی و عروقی، بیماری های کبدی و کلیوی، اختلالات روحی و روانی و… از این مشکلات هستند. در این صورت درمان زود انزالی یا سایر اختلالات جنسی باید حتما با نظارت مستقیم پزشک متخصص انجام گیرد تا فرد دچار مشکل جدی نشود.

_آیا روش های دیگری برای درمان زود انزالی وجود دارد؟

بله روش های دیگری هم چون استفاده از کاندوم و ژل های تاخیری نیز برای درمان زود انزالی وجود دارد که در کنار مصرف دارو می توانند موثر واقع شوند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه کاندوم کلیک کنید.

_روش های غیر دارویی درمان زود انزالی کدامند؟

روش های غیر دارویی بسیار موثر تر از روش های دارویی هستند. تکنیک مسترز جتنسون، روش استارت استاپ، یوگا و… از انواع روش های روانشناختی هستند که می توانند در فرایند درمان بسیار موثر واقع شوند. برای استفاده از روش های غیر دارویی لازم است که از یک سکس تراپ یا روانشناس متخصص در زمینه مشاوره جنسی کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه روش مسترز جانسون و روش استارت استاپ کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه داروهای تاخیری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *