علائم تخمک گذاری به ما کمک می کند تا بتوانیم زمان بارداری را مشخص کنیم. تخمک گذاری فرایندی است که هر زنی باید از آن اطلاع داشته باشد. برقراری رابطه‌ جنسی در زمان تخمک‌گذاری موجب بارداری در زن می‌شود. زمان تخمک‌گذاری در برخی از خانم‌ها ثابت و در برخی دیگر متغیر است. در واقع این اتفاق نشانه‌های بارزی دارد که اطلاع از آن‌ها باعث تسهیل روند بارداری می‌شود. زمان تخمک‌گذاری می‌تواند طی اتفاقات مختلف زندگی یا تجربه‌ استرس و اضطراب تغییر کند. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر راجع به علائم و نشانه‌های این فرایند اطلاعات به دست آورید.

 

تخمک گذاری چیست؟

ممکن است قبلا آموخته باشید که تخمک‌گذاری مرحله‌ای از چرخه‌ قاعدگی است. وقتی که یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد می‌شود، مرحله تخمک گذاری را آغاز می‌کند. هر زن با میلیون‌ها تخمک نابالغ متولد می‌شود که منتظر آزاد شدن هستند. این اتفاق غالبا ماهی یکبار رخ می‌دهد.
در فرایند تخمک گذاری، تخمک به پایین لوله فالوپی حرکت می‌کند، جایی که ممکن است در اثر برخورد با اسپرم بارور شود. برای اکثر زنان سالم، تخمک گذاری به طور کلی یک بار در ماه اتفاق می‌ افتد. تخمک‌گذاری چند روز پس از قاعدگی شروع می‌شود.

 

اصلی‌ترین علائم تخمک گذاری کدام‌اند ؟

تخمک گذاری علائم و نشانه هایی دارد که آگاهی از آن ها برای تمام خانم ها امری واجب و ضروری است. برخی از مهم ترین و اصلی ترین علائم تخمک گذاری به شرح زیر هستند:

بروز تغییر در مخاط گردنه‌ رحم از علائم تخمک گذاری

هر چقدر روزهای بیشتری از پریود شدن شما بگذرد، حجم این ترشحات افزایش می‌یابد و بافت آن‌ها نیز تغییر می کند. این تغییرات، نشان‌ دهنده‌ افزایش سطح هورمون استروژن در بدن شما است. بسیاری از خانم‌ها ترشحات بعد از پریودی را به سفیده‌ تخم‌مرغ تشبیه می‌کنند. هرچقدر این ترشحات مرطوب‌تر، چسبده تر و لیزتر باشد یعنی شما به تخمک‌گذاری خود رسیده اید و شانس باردار شدن بعد از برقرای رابطه‌ جنسی در این زمان بالاتر می‌رود. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه برنامه ریزی برای بچه دار شدن کلیک کنید.

افزایش دمای بدن

پس از تخمک‌گذاری دمای بدن شما بالاتر می‌رود. ممکن است این تغییر دما را احساس نکنید اما اگر از یک دماسنج استفاده کنید و دمای بدن خود را صبح بعد از بیدار شدن اندازه بگیرید متوجه خواهید شد دمای بدنتان بین نیم تا یک درجه افزایش پیدا کرده است. این افزایش دما بیانگر انجام شدن تخمک‌گذاری در بدن شما است.

افزایش میل جنسی از علائم تخمک گذاری است

دقیقا پیش ار تخمک گذاری میل جنسی در شما بالاتر می‌رود. این یک روند طبیعی است. زمانی که به تخمک‌گذاری خود نزدیک می‌شوید نه تنها تمایل بیشتری برای داشتن رابطه‌ جنسی دارید بلکه ناخودآگاه رفتارهایتان هم جذاب‌تر می‌شوند و با جذابیت بیشتری تمام حرکات تان را انجام می‌دهید. حتی ممکن است احساس کنید استخوان‌های صورتتان نمایان‌تر شده و زیباتر به نظر می‌رسید که البته این احساس درست است.

درد در ناحیه‌ پایین شکم

نزدیک به 20% از خانم‌ها تخمک‌گذاری و فعالیت های مربوط به آن را از طریق دردهای ملایم تا دردهای شدید و تیرکشیدن در ناحیه‌ زیر شکم احساس می‌کنند. برای آگاهی بیش تر در زمینه ناباروری کلیک کنید.

تغییرات دهانه‌ رحم

بعد از تخمک‌گذاری زن احساس می‌کند گردن رحمش نرم تر شده و در قسمت بالاتری نسبت به قبل قرار گرفته است. مور می‌گوید در صورتی که تمایل دارید به بررسی تغییرات گردن رحم به عنوان نشانه‌ تخمک گذاری بپردازید، در موقعیتی که برای قرار دادن تامپون در واژن استفاده می‌کنید (مثلا در کنار توالت ) قرار بگیرید و با استفاده از انگشتتان سعی کنید ناحیه‌ داخل واژن را حس کنید.

درد یا حساسیت پستان به لمس شدن از علائم تخمک گذاری می‌باشد

حساسیت پستان یا نوک آن به لمس شدن و احساس درد یا سوزش در آن، از دیگر نشانه‌های تخمک‌گذاری است. این حالت بخاطر ترشح هورمون‌هایی است که قبل و بعد از تخمک گذاری در بدنتان ترشح می‌شوند.

تقویت احساسات مختلف چشایی، بینایی یا بویایی

در زمان تخمک گذاری حواس مختلف در زنان تقویت می‌شود. از جمله‌ این حواس، حس بویایی است که به میزان بیشتری در زنان قوی می‌شود. در این زمان بدن خانم‌ها آماده‌ جذب هورمون مردانه‌ آندراستنون می‌شود. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه چگونگی باردار شدن و راه ها و شرایط آن کلیک کنید.

 

چرا زمان تخمک‌گذاری اهمیت دارد؟

پس از تخمک‌گذاری متوسط طول عمر یک تخمک بین 12 تا 24 ساعت است و بعد از آن تخمک بارور نخواهد شد و از بین می‌رود. انجام رابطه‌ جنسی برای باردار شدن باید مدت زمان 12 تا 24 ساعت بعد از تخمک‌گذاری اتفاق بیفتد و دانستن این زمان از اهمیت زیادی برخوردار است. توجه به علائمی که در بالا ذکر شد و ثبت و مرور آن‌ها باعث می‌شود خانم‌ها راحت‌تر بتوانند نشانه‌های این مرحله را درک کنند و برای باردار شدن اقدامات لازم را انجام دهند.

 

نشانه ها و علائم عدم تخمک گذاری

در صورتی که تخمک گذاری به درستی انجام نشود، فرایند باروری با مشکل مواجه می شود. هم چنین تخمک گذاری مرتب نشانه از سلامت جسمی زنان است و در غیر این صورت مشخص می شود که مشکلی وجود دارد پس بباید نسبت به این مساله آگاهی کافی داشته باشید. برخی از علائم و نشانه های عدم تخمگ گذاری به شرح زیر هستند:

1. نامنظم بودن چرخه های قاعدگی

چرخه فاعدگی پس از گذشت چند سال از شروع پریود و دوران بلوغ باید مرتب باشد به طوری که فرد کاملا بتواند زمان آن را تشخیص دهد و انتظار شروع دوره را داشته باشد. اگر که پس از گذشت چند سال از شروع دوران پریود هم چنان عادت ماهیانه تان نامنظم است و نمی توانید زمان آن را پیش بینی نمایید، نشان می دهد که تخمک گذاری به مشکل برخورده است و باید به یک فرد متخصص مراجعه نمایید. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه چرخه قاعدگی کلیک کنید.

2. کوتاه یا بلند بودن چرخه قاعدگی

به طور معمول چرخه قاعدگی در اکثر خانم ها سالم 21 تا 32 روز می باشد. در صورتی که چرخه قاعدگی تان بسیار کوتاه است و یا بسیار طول می کشد تا شروع شود، نشان می دهد که مشکلی وجود دارد. در صورتی که یک دوره قاعدگی به طور کل در چرخه حذف شود هم نشان می دهد که فرایند تخمک گذاری و سلامت فرد دچار مشکل است.

3. عدم تغییر دمای بدن

همان طور که گفته شد اکثر خانم ها پس از تخمک گذاری دما بدن شان کمی تغییر پیدا می کند و بالا می رود. در صورتی که به طور مرتب چرخه های قاعدگی تان شروع شده و هیچ مشکی ندارید اما تغییر حرارت بدن را در خود مشاهده نمی کنید، ممکن است که تخمک گذاری دچار مشکل شده باشد. البته این مساله کاملا قطعی نیست و هستند خانم هایی که تخمک گذاری کاملا نرمالی دارند اما دمای بدن شان افزایش پیدا نمی کند. اما برای احتیاط بهتر است که با یک فرد متخصص مشورت نمایید.

 

چگونگی تشخیص زمان تخمک گذاری توسط پزشک

در صورتی که شک دارید تخمک گذاری تان نامنظم باشد ، سریعاً به یک فرد متخصص مراجعه نمایید. این مسئله از اهمیت زیادی برخوردار است چرا که امکان دارد مشکلی در فرآیند باروری برای تان به وجود بیاید و در صورت عدم درمان حاد تر و جدی تر شود. پزشک با استفاده از آزمایش پروژسترون زمان تخمک گذاری را بررسی می کند؛ بدن انسان به این صورت است که بعد از تخمک گذاری هورمون پروژسترون در بدن بالا می رود.

در صورتی که تخمک گذاری با مشکل مواجه باشد ، میزان پروژسترون در آزمایش خون پایین می‌باشد. آزمایش پروژسترون باید در روز مشخصی از چرخه قاعدگی انجام گیرد. آزمایش پروژسترون تنها روش برای تعیین زمان تخمک گذاری و علت عدم انجام آن نیست؛ پزشکان در کنار انجام این آزمایش از روش های تشخیصی دیگری نیز بهره مند می شود. سونوگرافی واژینال یکی از انواع این روش ها است. اگر پزشک تشخیص دهد که مشکلی در فرایند تخمک گذاری وجود دارد، روش های درمانی را آغاز می کند. دارو درمانی یکی از روش های نسبتا رایج در این زمینه استو معمولا از داروی کلونید برای باروری استفاده می شود.

 

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

با توجه به افزایش فشارهای روانی و استرس های روزمره ، امروزه بسیاری از افراد نیاز دارند از خدمات روانشناسی استفاده کنند اما با توجه به به مشکلاتی هم چون کمبود وقت و یا مسائل اقتصادی ممکن است برخی از افراد چشم بر روی این نیاز خود ببندند و از دریافت مشاوره پشیمان شوند . مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا به صورت تلفنی با متخصصان تماس بگیرید.

در مشاوره تلفنی هزینه کم تری پرداخت می شود و مسائلی هم چون رفت و آمد و معطلی نیز حذف می شود. در مشاوره تلفنی کیفیت جلسات مشاوره به هیچ عنوان پایین نمی آید و می توانید کل فرایند درمان را به صورت تلفنی پیش ببرید . متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل مسائل و مشکلات یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه علائم تخمک گذاری می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *